ss

ss

ss

Okul servislerine uydudan takip sistemi

Okul servislerine uydudan takip sistemi

Trabzon’da veliler artık okul servisini uydudan kontrol edebilecek. Bir mobil sistemleri şirketinin geliştirdiği takip sistemi ile anne babalar, servisin nerede olduğunu istedikleri her an öğrenebilecek.

Trabzon Toplu Taşımacılar Birliği (İSTAB) üyesi 6 bin servis aracında uygulanan sistem sayesinde servis araçlarının hareket saati, servise binecek çocukların kaçta ve hangi noktadan alınacakları, çocukların eve varış saatleri, servis aracının duraklama noktaları ve sürelerine yönelik bilgiler anında görülebiliyor. Sistem ayrıca, servis aracına tanımlanmış olan hız limitlerinin aşılması halinde ilgili kişilere ve servis firmasına otomatik olarak alarm göndererek, uyarı yapıyor.

Yol güvenliği endişesi sona erecek

Sistemi geliştiren şirket Arvento’nun Genel Müdürü Özer Hıncal, ailelerde özellikle okulların açıldığı dönemlerde öne çıkan çocuklarının yol güvenliği endişesinin, Trabzon ’daki servis araçlarında kullanılan bu sistemin yaygınlaşmasıyla tamamen sona ereceğini belirterek, şöyle konuştu:
“Servis araçlarına takılan araç takip cihazları ve GPS uydularından alınan veriler sayesinde, servis araçlarının bütün hareketleri, servis saatleri dahilinde konuyla ilgili kişi ve birimler tarafından takip ve kontrol ediliyor. Veliler ve okul müdürleri internete bağlanabildikleri her yerden, servis araçlarını izleyebiliyor.”

Sistemin uyarı mekanizmasına değinen Özer Hıncal “Sistem, servis aracına tanımlanmış hız limitlerinin aşılması halinde ilgili kişilere ve servis firmasına otomatik olarak alarm gönderiyor. Böylece, hız ihlali yapan servis aracı şoförü anında uyarılıyor” dedi.

Servis eve yaklaşınca mesaj da gönderiyor

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Başkanı Ali Bayraktaroğlu ise, “Veliler çocuklarını her an takip edebiliyor. İstenirse servis, eve yaklaştığında velinin cep telefonuna SMS göndererek, gereksiz yere dışarıda beklenmesini de önlüyor” diye konuştu.

uzumnet